Yurtdışına Taşınırken Çocukların Rolü 

Yeni bir ülkede yaşamaya karar verdiğiniz anda duruma çocuklarınız açısından bakmak da çok önemlidir. Çünkü yeni bir yer ve farklı bir kültürün çocuklar üzerinde etkisi daha önemlidir. Yurtdışına taşınırken çocukların rolü bu yüzden yetişkinlere göre daha farklıdır. Yapılan bir araştırma çocukların kendilerini evde hissetmeleri için en az 6 ay geçmesi gerektiğini ortaya koymuştur. Bununla birlikte yurtdışına taşınmak çocukların hayat kalitesine olumlu yönde etki yaptığı da ortaya çıkmıştır.  

Yurtdışında yaşam avantajları olmasının yanında çocukların bu duruma alışma sürecinin zaman aldığı araştırmalarla sabittir. Ancak bu konuda yapılan araştırmalar bu süreçte aile bireylerinin daha fazla yakınlaşarak aile olduğunu hatırladıkları da ortaya koyulmaktadır. Başka bir ülkede yaşamanın çocuklar açısından en büyük avantajlarından biri de eğitim konusundadır. Yurtdışında çocuk yetiştirmek gelecekleri açısından birçok yarar sağlamaktadır. Çocuklar hem yabancı dili daha iyi kullanabilirler hem de sosyal ve sanatsal açıdan daha iyi eğitim alabilirler. 

Yurtdışında Çocuk Yetiştirmek 

Yurtdışına taşınmak ve çocuk yetiştirmek sorumlulukları arttıran bir durumdur. Çünkü çocukların yeni bir kültüre alışması sürecinde ailenin rolü fazladır. Çocuklar başka bir ülkede arkadaş edinmek, gittiği yerdeki dili öğrenmek ve sosyal ortamlara alışmak için sürekli aktivitelere katılarak insanlarla iletişim kurmalıdır. Sizler yurtdışında yaşama konusunda çocuklarınıza güven verirseniz onların da kendilerini daha rahat hissetmesine yardımcı olabilirsiniz. Bu süreçte çocuklarınız arkadaş ortamından, okulundan ve bildiği yerlerden koptuğu için çok zorlu bir süreç geçirecektir. Bu durumda çocukların durumdan olumsuz etkilenmemesi için anne babaya çok büyük görev düşmektedir. 

Yurtdışına taşınırken çocukların rolü alınan kararda belirleyicidir.  Bu süreçte çocuğunuzu yakından takip etmeniz önemlidir. Çünkü gittiğiniz yerle ilgili hiçbir bilgiye sahip olmadığı için olumsuz ortamlarda da vakit geçirebilir. Bu süreçte yurtdışında çocuk yetiştirmek için ailenin sürece dahil olması önemlidir. Sizler çocuklarınızı ne kadar takip ederek cesaretlendirirseniz yeni bir ülkede yaşama o kadar kolay alışabilirler.  Uluslararası alanda yapılan araştırmalar farklı bir ülkeye yerleşen çocuklarda genel olarak sonucun olumlu yönde geliştiğini ortaya koymaktadır. 

Yurtdışında Yaşam ve Çocuk Gelişimi 

Uzmanlar ve yurtdışına taşınan aileler farklı bir ülkenin çocuklarının yaşam tarzının uzun vadede olumlu yönde etkilediğini söylemektedir. Özellikle gelişmiş bir ülkeye taşınan aileler çocukların sağlık ve refah seviyesinin arttığını da belirtmektedir. Yurtdışında yaşam çocukların gelişimine hem fiziksel hem de zihinsel olarak önemli etki sağlamaktadır.   

Yurtdışına taşınmanızda çocuklar karar vermede olumlu etken olmalıdır. Çünkü çocuklar her zaman yeni bir kültürler tanışma ve yeniliklere açık olma konusunda yetişkinlerden daha iyidir. Bu yüzden de çocuklarınız çok yönlü gelişir ve kendine güvenen bir birey haline gelir.  Türkiyeden taşınma sürecinde çocuğunuzun büyük olması süreci daha da kolaylaştıracaktır. Çünkü özellikle lise çağındaki çocuklar sosyalleşmeye daha çok önem verecektir. 

Yurtdışına Taşınmanın Çocuklara Etkisi 

Yeni bir yer ve farklı bir kültürün çocuklara olan etkisi her ebeveyne endişe verir. Ancak yurtdışına taşınmanın çocuklara etkisi incelendiğinde durumun hiç de endişe verici olmadığını söyleyebiliriz. Çünkü yurtdışında yaşam çocuklarınıza her zaman olumlu şekilde dönecektir.   

Yurtdışına taşınmadan önce yapılması gerekenler öncelikle çocuğunuza bu durumu anlatmaktır. Çünkü çocuğunuzun bu durumdan haberdar olması ve ikna edilmesi alışma sürecini kısaltacak bir etkendir. Bu kararı birlikte aldığınızı anlayan ve sizin kararınızın sebeplerini kavrayan bir çocuk yeni bir ülkede sizlere zorluk çıkarmayacaktır. Yeni evinize yerleştiğinizde çocuklarınızın alışabilmesi tamamen size bağlıdır.  

Dil Öğretimi

Yurtdışına taşınmak çocukları en çok dil konusunda zorlar. Bu yüzden çocuklarınızın dil öğrenimine öncelik vermeniz gerekir. Bu durumda çocuklarınızın dili öğrenmesi için kurslar ve aktiviteler kullanabilirsiniz.   

Sosyal Aktiviteler 

Yeni bir yaşam tarzına alışmak için sosyal ortamlarda vakit geçirmek yararlı olur. Bu yüzden yurtdışında yaşamaya başladığınız anda sosyal aktivitelerinizi arttırın. Yeni hobiler edinmek çocuklarınızı olumlu yönde hissetmesini sağlayacaktır. 

Çevre Tanıma 

Yurtdışına taşınırken çocukların rolü gördüğünüz gibi merkeze onları almayı gerektiriyor. Çünkü günlük aktiviteler içinde vakit geçirirken durum çocuklar açısından hiç de öyle değildir.  Bu süreçte çocuğunuz ile birlikte yeni şehrinizdeki kültürel alanları gezerek burayı çekici hale getirebilirsiniz. Ayrıca şehirdeki sanatsal ve sportif aktiviteler çevreyi tanıma konusunda sizlere yardımcı olacaktır.

Etiketler:

YORUMLAR:

No comments yet


Send this to a friend