Yurtdışına taşınmak ve çocuk yetiştirmek hakkında merak ettiklerinizi ve bilmeniz gereken birkaç ipucunu bu yazımızda sizinle paylaşacağız.

Çocuklarınızı yurtdışında yetiştirmek sizlere zor bir sorumluluk getirdiği gibi, aslında çocuklarınız için çok alternatifli bir seçenek olduğundan, pozitif ve negatif yönleriyle değerlendirmek gerekmektedir. Çocuklarınızın öncesinde alıştıkları kültürel yapıdan kopma ve yeni yapıya adapte olmaları sizlere zorlu anlar yaşatabilecektir. Buradaki temel etken, çoğunlukla, ebeveynlerin kendilerini yurtdışında yaşama konusunda nasıl hissettiklerine bağlı olacaktır.

Yurtdışına Taşınmak ve Çocuk Yetiştirmek

Yurtdışına taşınan bir ailedeki çocuk için, arkadaşlarından uzak kalmak, yeni arkadaş edinip yeni bir oyun ve okul ortamına alışması psikolojik olarak zorlayıcı bir durum olabilir. Dünyanın çeşitli yerlerinden yurtdışına taşınan aileler arasında yapılan bir araştırma, yurtdışına taşınmanın genel olarak çocukları olumlu etkilediklerini göstermektedir. Ailelerin geneli ise aşağıda bahsedeceğimiz birkaç madde üzerinde yoğunlaşarak, olumlu sonuçlar elde etmeyi başarmışlardır.

Yurtdışına Taşınmada Çocuk Yaşta Olmak

Yurtdışına taşınmada çocuğunuzun hangi yaş grubunda olduğu psikolojik olarak önemli bir etkendir. Çoğunuz 0 – 5 yaş grubunda ise, esas kültüründen henüz herhangi bir kimlik edinmediği için, yeni yerleştiğiniz ülkenin kültürünü doğrudan alacaktır. Burada ebeveynlere düşen görev ise çocuğa içinde bulunduğu kültüre yabancılaşmadan, esas kültürünü doğru bir biçimde aktarmak olacaktır.

Yurtdışına Taşınmak ve Çocuk Yetiştirmek

Yurtdışına Taşınmak ve Çocuk Yetiştirmek

Yurtdışına taşınma işleminde çocuğunuz eğer 5 – 15 yaş grubunda ise olumsuz etkiler ile karşılaşmanız daha olası bir ihtimal olacaktır. Henüz ergenlik çağında olan çocuğunuz, eski bulunduğu kültürden ve arkadaş, okul, oyun ortamından; bambaşka bir ortama giriyor olması çocuğunuz açısından zorlayıcı olabilir. Bu değişim çocuğunuz üzerinde olumsuz etkiler yaratabileceği gibi, eğer doğru bir şekilde yönlendirilirse olumlu sonuçlar da yaratabilir.

Yurtdışına taşınmanızda çocuğunuz 15 yaşı geçmişse eğer işiniz, diğer yaş gruplarına oranla çok daha kolay olacaktır. Çocukluktan bireyliğe geçen biri için bu süreçler, iyi bir adaptasyon programı ve çeşitli kurslarla gayet olumlu bir hale getirilebilir.

Yurtdışına Taşınma Öncesinde Çocuğunuzu Bu Duruma İkna Edin

Yurtdışına taşınma kararı aldıktan sonra, çocuğunuzu bu karara ikna etmek, hatta onu da bu kararın bir parçası haline getirmeniz büyük önem arz etmektedir. Çocuğunuz kendisini, sizin verdiğiniz bu kararın bir parçası hissetmelidir. Aksi durumlarda yeni yaşam alanına alışma konusunda büyük zorluklar yaşayacaktır.

Yeni Evinizi, Kendi Evi Gibi Hissetmeli

Yurtdışında yerleşmeyi planladığınız yeni evinizde, mümkünse eğer, çocuğunuza ait bir oda/oyun alanı olmalıdır. Bu alanda edindiği bir takım sorumluluklar, onu yeni hayat biçiminizin bir parçası yapacaktır.

Dil ve Adaptasyon Kursları, Yeni Edinilen Hobiler

Çocuğunuzun yurtdışında yaşamaya alışması açısından, dil kursları ve adaptasyona dair kurslar/psikolojik destek çok önemli bir alanı kapsamaktadır. Adaptasyon konusunda problem yaşayacağını düşündüğünüz bir durum mevcut ise, çocuğunuzu dikkatle izlemeli, ona yeni hobiler kazandırarak, uzmanlar ile işbirliği yapmalısınız.

Kültürel Aktiviteler

Yeni bir yaşama başladığınız ülkede, kültür sanata dair olan etkinlikler adaptasyon problemlerinin çözümünde etkili bir yöntem olacaktır. Tarihi geziler ile yeni alışılacak kültüre dair bilgiler edinilmekte, günümüz sanatsal faaliyetleriyle ise bugünün yaşam algısı ve kültürel değişimlerine dair bilgi edinebilir.

Bu yazımızda yurtdışına taşınmak ve sonrasında çocuğunuzun adaptasyon problemi yaşamaması adına önlem olarak uygulayabileceğiniz birkaç yöntemden bahsettik. Eğer problemin boyutu ciddi bir hal alabilecek gibiyse, kesinlikle bir uzman yardımı almalısınız.

Daha Fazla Oku

ZATİ EŞYA NEDİR ?

YURTDIŞINA EV TAŞIMAK ( Yurtdışından Ev Kiralamak VS Yurtdışından Ev Satın Almak )

Etiketler:

YORUMLAR:

No comments yet


Send this to a friend