Zorlu bir süreç olan yurtdışına taşınmak ve yurtdışından ev satın almak ile ilgili tüm merak ettiklerinizi içeriğimizden bulabilirsiniz.

Yurtdışına taşınmak çeşitli nedenlerden ötürü gerçekleşiyor olabilir. Bu sebeplerden en yaygın olanı iş değişikliğidir. Yoğun iş hayatı ve maddi koşullar hayatınıza başka bir ülkede devam etmenizi gerektirebilir. Bu yazımızda yurtdışından ev satın almanıza dair ipuçlarını paylaşacağız.

Yurtdışına Taşınmak ve Yurtdışından Ev Satın Almak

Yurtdışına Taşınmak

Yurtdışına taşınmak; ev taşımanın uluslararası alanda gerçekleştirilen halidir. Bu yöntem ile evinizi Türkiye’den dünyanın her noktasına taşıyabilirsiniz. İnter Lojistik Grubu; 1997 yılından günümüzü ev eşyası taşıma ve depolama alanlarında, saygın ve alanında öncü bir firma olarak hizmet vermektedir. Ev eşyalarınızı yurtdışına taşırken İnter Lojistik Grubu ile tüm ihtiyaçlarınıza çözüm üretebilirsiniz.

Yurtdışına Taşınmak ve Yurtdışından Ev Satın Almak

Yurtdışına taşınmak ve ardından yeni bir yerde yaşamaya başlamak beraberinde birçok ihtiyacı ve ailenize karşı sorumluluğu getirmektedir. Bu ihtiyaç ve sorumluluklardan biri yeni bir ev arayışı olacaktır. Yeni bir ev arayışında iki tercih söz konusudur; ev kiralamak veya ev satın almak. Bu yazımızda yurtdışında ev satın almak üzerine ipuçlarından bahsedeceğiz.

Eğer yeni taşınmayı planladığınız ülkede ev kiralamayı düşünüyorsanız şu yazımız yararlı olacaktır; Uluslararası Ev Taşıma ve Ev Kiralama.

1-Araştırmanızı En Ayrıntılı Biçimde Yapın

Taşınmayı planladığınız ülkenin emlak piyasasında yeterli araştırmayı yapmış olmalısınız. Yeni yaşayacağınız lokasyonda size ve ailenize hitap edebilecek bir ev bulmak oldukça önemli bir ayrıntıdır. Satılık ev arayışınızda şu noktaları önemle icra etmeniz yararlı olacaktır;

 • Seçtiğiniz ülke ve emlak piyasası hakkında internet ve çevrimiçi forumları kullanarak daha fazla bilgi edinin.
 • Ülkeyi ziyaret edin ve potansiyel yerleri kontrol edin. Vaktiniz varsa, orada yaşamak isteyip istemediğinize karar vermek için bölgedeki birkaç ay boyunca önce bir mülk kiralaman yararlı olabilir.
 • En uygun yeri bulun.
 • Zaten ülkede yaşayan arkadaşlarınız ve gurbetçilerin tavsiyelerini alın .

2-İhtiyaçlarınıza Karar Verin

Satın almayı planladığınız evde uzunca bir süre yaşayacağınızı varsayarak, evin konumunun ihtiyaçlarınıza en konforlu çözümü üretebileceğinden emin olmalısınız. Bu konuda iyi bir emlakçıdan veya bir danışmanlık firmasından uzman yardımı almanız yararlı olacaktır.

 • Uluslararası mülkler konusunda uzmanlaşmış, Türkiye merkezli bir firmadan ya da yurtdışında güvenilir bir ajanslardan birini veya nitelikli ve profesyonel emlakçılarından birini seçin.
 • Emlak acentesinin yerel emlak piyasası hakkında iyi bir bilgiye sahip olduğundan emin olun.
 • Yabancı dil konusunda akıcı olan ve yerel kuralları ve düzenlemeleri iyi anlayan bağımsız bir avukat edinin.
3- Lokasyona Karar Verin
 • Hangi şehir, kasaba veya bölgenin yaşamak istediğinize karar vermeye odaklanın.
 • İhtiyacınız olan mülkü türüne karar verin. Örneğin; aracınız için bir bahçe veya park yeri ihtiyacı veya balkonlu bir ev ihtiyacı. Oda sayısı ise gerçekten önemli bir ayrıntıdır.
 • Yerel dükkanlara, barlara, restoranlara ne kadar yakın olmasını istediğinizi ve şehir merkezinde yaşayıp yaşayamayacağınıza karar verin.
 • Daha büyük bir şehre taşınıyorsanız, bir şehrin içinde bile önemli farklılık gösterebilen çeşitli mahalleleri ve ilçeleri biliyor olmak çok önemlidir.
 • Bölgenizdeki hastaneler, okullar, toplu taşıma araçları veya spor tesisleri gibi yerel olanaklar olup olmadığını öğrenin.
4-Bütçenizi En Verimli Şekilde Planlayın

Özellikle yurtdışına taşınmalarda döviz farkları gibi nedenlerden ötürü bütçe planlaması yapmak çok önemlidir. Bulunduğunuz ülkeden ekonomik anlamda daha gelişkin bir ülkeye taşınıyorsanız, planlanmamış bir bütçe ile işiniz oldukça zorlaşacaktır.

 • Bir mülk aramaya başlamadan önce varış ülkenizde bir banka hesabı oluşturun.
 • Döviz kuru dalgalanmalarına dikkat edin. Döviz kurlarındaki küçük değişiklikler bile bir malı fiyatında ve ipotek ödemelerinde büyük bir fark yaratabilir. Dolayısıyla, uzman bir döviz bürosu tarafından tavsiye almak sık sık önerilir.
 • Öngörülemeyen masrafları karşılamak için kullanabileceğiniz bir ihtiyaç fonuna sahip olduğunuzdan emin olun.
Etiketler:

YORUMLAR:

No comments yet


Send this to a friend