ZATİ EŞYA NEDİR ?

  Kategori: Lojistik


Zati eşya nedir, zati eşya taşıma hizmetinin hangi aşamalarda gerçekleştiğini, tüm detaylarını içeriğimizden bulabilirsiniz.

Zati eşya kısaca; gerçek kişilerin kullandığı şahsi eşyalara, dolaşımı esnasında ticari faaliyet amacı güdülmeyen eşyalara verilen ortak isimdir. Bu yazımızda zati eşyanın kapsamlı tanımı, neleri kapsadığını ve taşınma işlemlerinin prosedürlerini anlatacağız.

Zati Eşya Nedir

Zati Eşya Nedir ?

Zati eşya hakkında birçok farklı tanımlama mevcuttur. Bunlardan en yaygın kullanılan; ‘www.tanitma.gov.tr’ adresinde bulunan, ‘’Yolcuların beraberlerinde ya da yolculardan iki ay önceki veya altı ay sonraki süreler içerisinde getirilen, kendi kullanımlarına mahsus, gayri ticari nitelikteki kullanılmış veya kullanılmamış zati eşya gümrük vergilerinden muaftır.’’ Tanımıdır. Fakat bu tanım daha çok zati eşyanın taşınması üzerine düşünülmüş bir tanımdır. Amacımız eğer zati eşyanın en geniş tanımı bulmaksa, o zaman şu şekilde tanımlamamız daha doğru olacaktır.

Zati eşya; gerçek veya tüzel kişilerce sahip olunan, üretimi ve satışı gibi ticari operasyonlar sonrasında kullanımı gerçekleşen ve en az 14 gündür kullanılan ( Bu süre satın alınan herhangi bir ürünün, tüketici hakları bakımından, kullanılmadan ve/veya beğenilmeden en geç iade süresidir. ) ve tamamen ihtiyacı giderme amaçlı kullanımı olan taşınır malların bütünüdür.

Zati Eşya Taşımacılığı

Yani zati eşyayı kısaca kullanılmış ve satışı ticari olarak bir değer haline dönüşmeyen eşyalardır. Örneğin; ev eşyaları, ofis eşyaları, bir fabrikada kullanılmış makineler, şirket arabası, şahsi araçlar ve benzeri. Örnek olarak sunduğumuz bu eşyalar, ihtiyacı giderme amaçlı kullanılmaktadır. Mesela ofisinizdeki toplantı masası bir ihtiyaca yönelik kullanılmaktadır ve satmayı düşündüğünüzde ticari bir kaygısı ( kar amacı ) olmamaktadır.

Aynı şekilde şahsınıza ait bir arabayı da ele alabiliriz. Arabayı satın alma amacınız belirli ihtiyaçlarınızı gidermektir. Fakat sizin arabayı tekrardan satma amacınız ile bir galerinin satma amacı arasında geniş bir amaç farklılığı vardır. Galeri aracı ticari amaçla satmaktadır. Bu işlemden kar elde etmek istemektedir. Bu sebeple sizden daha çok vergi yükümlülüğü ve gideri vardır. Fakat siz artık araç ihtiyacınızı karşılamadığı için veya bir miktar paraya ihtiyacınızın olması gibi nedenler ile satış işlemi gerçekleştirirsiniz. Bu noktada sizin aracınız zati eşya olarak değerlendirilir, galerinin aracı ise ticari eşya olarak nitelendirilir.

Verdiğmiz örnekler doğrultusunda ‘’Zati Eşya Nedir ?’’ sorusunu yanıtlamaya çalıştık. Şimdi ise zati eşyanın taşınması üzerine işleyişten bahsedeceğiz.

Eğer zati eşyaya dair daha çok sorunuz var ise bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Zati Eşya Taşımacılığı

Zati eşya taşımacılığı; gerçek veya tüzel kişilere ait zati eşyaların yurtiçi ve uluslararası alanda taşınması işlemlerinin tümüdür. Bu işlem, bu alanda hizmet veren lojistik ve gümrük firmaları tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu işlem toplamda iki ayrı başlıkta gerçekleştirilir; uluslararası zati eşya taşımacılığı ve yurtiçi zati eşya taşımacılığı.

Uluslararası Zati Eşya Taşımacılığı

Uluslararası zati eşya taşımacılığı; zati eşyaların uluslararası alanda taşınması işlemidir. İster Türkiye’den yurtdışına, isterseniz yurtdışından Türkiye’ye taşının. Gerçekleştirdiğiniz işlem uluslararası zati eşya taşımacılığı kapsamına girecektir.

Sahibi olduğunuz ev eşyalarınızı, motorlu taşıtlarınızı, kişisel eşyalarınızı, ofis eşyalarınızı ve üretim araçlarınızı uluslararası alanda taşıyabilirsiniz.

Yurtdışına zati eşya taşımacılığı hakkında şu yazımızı okuyabilirsiniz.

Zati Eşya Gümrükleme

Zati eşya gümrükleme; ticari eşyadan farklı işlevi olan zati eşyaların gümrükleme yöntem ve prosedürleri de ticari eşya gümrüklemesine göre farklıdır. Zati eşyalar gümrükleme esnasında ticari eşyalardan daha farklı bir işlem görmektedir. Açılan gümrük beyanı, ticari eşyaya göre farklılık göstermektedir.

Ayrıntıları şu yazımızdan okuyabilirsiniz.

Zati eşya gümrüklemesine dair gerekli evraklar için şu yazımızı okuyabilirsiniz.

İnter Lojistik Grubu Zati Eşya Taşımacılık Hizmeti

Uluslararası Zati Eşya Taşıma Firmaları

Uluslararası zati eşya taşıma firmaları; sahibi olduğunuz zati eşyaların taşınması işlemini gerçekleştirmektedir. İnter Lojistik Grubu; kurulduğu 1997 yılından itibaren zati eşya taşıma ve zati eşya depolama hizmetleri sunmaktadır. Taşıma ve depolama hizmetleri ile tam kapsamlı bir himet sunmaktadır. İnter Lojistik Grubu; de-monte işlemlerinden, paketlemeye, taşıma ve gümrüklemeden, adres teslimatına kadar her aşamada hizmet vermektedir. İnter Lojistik Grubu; alanında uzman ekibi, özmal araçları ve 10000 metreküp hacimli depolama alanı ile müşterilerinin ihtiyaçlarına çözüm üretmektedir.

Zati eşyaya dair hizmetlerimize buradan göz atabilirsiniz.

Bu yazımızda zati eşyanın tanımına ve zati eşyanın taşınmasına dair kısaca bilgilendirmede bulunduk. Eğer daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Daha Fazla Oku

YURTDIŞI ZATİ EŞYA TAŞIMA ZORLUKLARINI AŞMA

ALMANYA’YA TAŞINMAK

YURTDIŞINA TAŞINMAK VE ÇOCUK YETİŞTİRMEK

Etiketler:

YORUMLAR:

No comments yet


Send this to a friend